Pierniczki i inne bożonarodzeniowe specjały

Jak co roku, w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia w Mecyjach Sądeckich Do aktualnościodrobinę zmienia się oferta. Pojawiają się pierniczki w najróżniejszych kształtach i wzorach, piernikowe chatki, ciasto królewskie czy makowce. To też znak, że można już składać zamówienia na Święta Bożego Narodzenia.  

Przed Świętami Bożego Narodzenia w Mecyjach Sądeckich tradycyjnie pojawiają się trochę inne smakołyki. To oczywiście ze względu na tradycje, które są związane z tymi świętami, ale i dlatego, że zimą nam wszystkim trochę zmienia się smak. Rzadziej niż w ciepłych miesiącach sięgamy po lekkie ciasta z owocami, a częściej po te w których jest sporo czekolady, przypraw korzennych, konfitury, czy marmolady. To oczywiście po części z tego względu, że wielu owoców o tej porze roku po prostu nie ma, ale i też dlatego, że ciasta z owocami dają wrażenie orzeźwienia, a to w zimnych miesiącach kojarzy się raczej z nieprzyjemnym chłodem. Natomiast  bardziej ciężkie, korzenne, czekoladowe, to więcej energii i ciepła, która jest nam potrzebna o tej zimnej porze roku. Nie przypadek, więc że w okresie tych zimowych świąt na naszych stołach królują pierniki, albo desery z ciastem piernikowym, ciasta przekładane marmoladą, czy makowce.   

W Mecyjach już na początku grudnia pojawiają się ręcznie dekorowane pierniczki o różnych kształtach, od Mikołajów, choinek, domków, przez aniołki, gwiazdki, po renifery. Z jednej strony to sposób na wprowadzenie świątecznej atmosfery i udekorowanie nimi domu, biura, a w końcu i choinki. Z drugiej strony pierniczki nie tylko ładnie wyglądają, ale i świetnie smakują, więc są po prostu smacznymi ciastkami do kawy, czy herbaty. W grudniu w naszej ofercie pojawiają się też domki z piernika i lukru, które pomyślane są jako świąteczna dekoracja, choć oczywiście można je też podskubywać i podjadać. Bardziej do jedzenia niż dekorowania domu nadaje się choinka z miękkiego piernika. To piernikowe ciasto pieczone w formie o kształcie choinki i ozdobione lukrem. Częściej niż w innych miesiącach na naszych półkach pojawia się też makowiec i oczywiście bardzo charakterystyczne dla tego czasu ciasto królewskie i piernik szwedzki przekładany marmoladą.

To z jednej strony wyjście naprzeciw naszym zimowym smakom, ale z drugiej też sygnał, że można już składać w Mecyjach zamówienia na świąteczne ciasta. Okres świąt niesie ze sobą tak wiele prac i obowiązków, że kwestie przygotowania ciast i słodkości można powierzyć nam, co czego gorąco zachęcamy. Można u nas zamówić oczywiście specjały ze świątecznej oferty: królewskie, makowiec, sernik, pierniczki i pierniki, albo po prostu wybrać coś z naszej stałej oferty.

Zachęcamy też do zakupu pierniczków, pojedynczo lub w formie pakietów, które można wykorzystać jako drobny, symboliczny upominek, albo jako na przykład dodatek do kartki świątecznej.